Profile
People
Prizes
What Others Say
Clients
Job Opportunities
Prizes
2018  

Shinfield Community Centre, international competition

FIRST PRIZE

 

Gladstone's Living Heritage, international competition

SHORTLISTED

 

V&A Collections Research Centre, international competition

with Haworth Tompkins Architects

SHORTLISTED

 

2017  

The National Archives, open tender

FIRST PRIZE

 

Clandon Park, international competition

with Sergison Bates Architects

SHORTLISTED

 

Clore Learning Centre at RIBA, international competition

THIRD PRIZE

 

RIBA Awards: The Green, Nunhead

WINNER

 

The McEwen Award - 'Architecture for the Common Good': The Green

SHORTLISTED

 

2016  

Design Museum'sDesigns of the Year Awards: The Green, Nunhead

SELECTED

 

AJ Retrofit Award: Best Cultural Building: Wellcome Collection

WINNER

 

Blueprint Awards: Best Public-use project (Privately funded): Wellcome Collection

SHORTLISTED

 

Housing Design Award: littleBIG house, Homemade@Heartlands

WINNER

 

2015  

Society of College, National and University Libraries: Reading Room, Wellcome Collection

SHORTLISTED

 

Green Flag Award: Nunhead Green, Southwark

Best Green Spaces in the UK

WINNER

 

New London Architecture, Best Public Building:

Reading Room, Wellcome Collection

SHORTLISTED

 

New London Architecture, New ideas for housing competition: Trevenson Park

SHORTLISTED

 

2014  

Chapter Arts Centre, international competition

FIRST PRIZE

 

Icon Interior of the Year: Bonhôte House

SHORTLISTED

 

World Architecture Festival, Future Masterplan: NW Cambridge - AECOM lead

WINNER

 

Civic Trust Award: Spa School

LONDON FINALIST

 

2013  

Nunhead Green redevelopment, invited competition

FIRST PRIZE

 

New London Architecture, ‘Don’t move, improve’, Interior Design: Bonhôte House

COMMENDATION

 

2012  

NW Cambridge development, Lot 4, international competition

FIRST PRIZE

 

Line of Kings, Tower of London, invited competition

FIRST PRIZE

 

Reading Room, Wellcome Trust, invited competition

FIRST PRIZE

 

Brick Awards, Best Education Building:  Spa School

SHORTLISTED

 

New London Architecture, Best Education Building: Spa School

SHORTLISTED

 

Mendip Building Excellence Awards, Best domestic extension: Chatley Lodge

SHORTLISTED

 

WAN 21 Architects for 21st Century

COMMENDED

 

2010

Royal London Hospital play space and roof garden, invited competition
SHORTLISTED

AJ Small Projects Award: Chatley Lodge

SHORTLISTED

 

2009

North Harlow Masterplan
WINNING CONSORTIUM

Southwark Building Schools for the Future
WINNING CONSORTIUM

 

2008

Young Architect of the Year Awards
RUNNERS UP

Birnbeck Island, international competition
SECOND PRIZE

 

2007

Museum of Garden History, invited competition
SHORTLISTED

Charles Dickens Primary School, invited competition
WINNER

Hackney Library and Archives, Dalston, invited competition
SECOND PRIZE

Royal Armouries, Leeds, international competition
FIRST PRIZE

Eveline Lowe Primary School, Southwark Schools for the Future, open competition
SHORTLISTED

 

2006

Wood Dene Master Design, Peckham, invited competition
FIRST PRIZE

Crown Terrace, Family housing, Southwark
FIRST PRIZE

Rodney Road, Mixed-use urban block, Southwark
FIRST PRIZE

Lift New Parliament, international competition
Demountable performance and meeting space
FIRST PRIZE

Galleywall Triangle Master Design, Bermondsey
FIRST PRIZE

New London Architecture, Changing London Schools Competition
FIRST PRIZE

Stonebridge Estate, Brent, Europan 8 competition
COMMENDED

 

2005

Young Architect of the Year Awards
RUNNERS UP

AJ Corus / 40 Architects Under 40
WINNERS

New Architecture Centre for London, international competition
THIRD PRIZE

 

2004

Shrinking Cities – Reinventing Urbanism, international competition
LONGLISTED